Cemaatle Namaza Hasret Kaldılar!

Sivas merkeze bağlı Kartalca köyünde köylüler camilerinde imam olmadığı için 1 yılı aşkın süredir cemaatle camilerinde namaz kılamıyor.

Cemaatle Namaza Hasret Kaldılar!

Sivas merkeze bağlı Kartalca köyünde köylüler camilerinde imam olmadığı için 1 yılı aşkın süredir cemaatle camilerinde namaz kılamıyor.
Köy sakinlerinin ifadelerine göre uzun süredir camilerine imam atanmadığı için camilerinde cemaatle namaz kılamıyorlar. İmamı olmayan 120 haneli 400 nüfuslu Kartalca köyü sakinleri namazlarını başka köylerde kılmak zorunda kalıyor. Cenaze namazların da ise başka köylerden imam getirilerek zorunda kalıyorlar. Şimdi ise Ramazan ayında teravih namazlarını nasıl kılacaklarını düşünüyorlar.


Camilerinde imam olmadığı için köylerinin cami kapılarının 1 yıldır kitli olduğunu belirten köy muhtarı Emin Seçkiner, “Merkeze bağlı Kartalca köyündeyiz ve bu cami 1 yılı aşkın süredir kapalı. Camimizde imamımız olmadığı için cami kapılarımız kilitlidir. Cenazelerimize başka köylerden imam getirerek cenaze namazlarımızı kılıyoruz. Cuma namazların da ise arabalarla başka köylere gidiyoruz. Köyümüz büyük bir köydür, 120 hanesi ve 220 seçmeni vardır. Köye imam gelmediği için ben ve köylülerin arası bozuluyor. Benim imam getiremediğimi düşünüyorlar. Köylüler bana inansın diye ihtiyar heyetim ile müftülüğüne gittim. Ben de müftülükten her hafta Cuma günü 1 imamın gelip köyümüz camisini açıp namaz kıldırmasını istediğim halde bana yok diyorlar. Öyle bir kanun yok diyorlar. Bizler de ne yapacağımızı şaştık. Ben de muhtar olarak köylü ile karşı karşıya geliyorum“ dedi.
Köylerine daha önce atanan imamla sorun yaşadıklarını belirten köy sakinlerinden Yakup Şeker, ”Geçen yıl köyümüze imam verdiler. İmam sabah namazı, öğle namazı kıldırmadı. Bayram namazını kıldırdı, cuma namazında da çekti gitti. Muhtarımız müftülüğe gittiğinde imam verdiklerini söylüyorlar ama ben geleli 1 buçuk ay oldu daha köyümüze imam gelmedi. Camimiz kullanılmadığı için kuşların ve hayvanların pisliğinden geçilmiyor. Müftü köyümüze imam verdiklerini ama imamın köylüden şikayetçi olduğunu söylemiş. Sabah namazını, öğle namazını kıldırmayan imam nasıl imam olacak. Biz imamı kızdırmışız, imam da çekmiş gitmiş. Bunlar hep yalan. Muhtarımız gidip gide gele müftülüğü yol etti. Muhtarımız aldığı maaşı da yol parasına gaz parasına veriyor. Bu kadar halk her zaman başka köylere gidiyor“ şeklinde konuştu.

banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bir cemaatten öğütler
Bir cemaatten öğütler - 1 yıl Önce

Muhtar hele bi bak bu yorumu oku. Köyüne imam gelmesini ister misin. Köyün hiç bir zaman imam siz kalmamasını ister misin. Tavsiyeleri mi iyi dinle. 1 . Lojmanı dörtdörtlük yaptır. Ama süper olacak. 2. Camiye imam ne yapmak isterse köylü olarak destek ver. 3. İmam-ı size bir hizmetçi olarak değil de önder olarak kabul et. 4. İmam-ı herseyde eleştirme hemen müftülüğe koşma. Bu dedikleri mi uygula o köy imamsız kalmaz garanti veriyorum. Lojmanı kesin dörtdörtlük yaptır ha

Mert güvenir
Mert güvenir - 1 yıl Önce

İmamı şikayet et.sonrada imam gelmiyor. Biraz kıymetini anlasınlar.

Mehmet
Mehmet - 1 yıl Önce

4995 imam alındı yaklaşık 5bin imam kpss dhbt ve mülakatı geçerek kazanarak 2017 ramzan ayında alındı türkiye geneli kmsenin haberi bile olmadan temzlikçi yapıldı temzlikçi vasfnda imamlık yaptırıldılar ve işten atıldılar 9 ay sonra tabi boş kalır camiler temizlikçi imam olurmu 40 bin cami boş bizler imam olmak için uğraşıyoz almamk için bin takla atıyolar 9 ay imamlık yaptım bn yeterli değilsem neden yaptrdınız yeterliysem niye temzlikçi yapıp attınız millete cematede yazık bizede yazık ne sistemmiş yav

Ercan
Ercan - 1 yıl Önce

Kendine imam yetiştir.admin bu tür haberleri paylaşmayın lütfen imamı neden şikayet etti imam ne etti bilmiyorum muhtar konuşmuş gerçekleri ne kadar var tabi ki kimse suçluyum demez

Ak imam
Ak imam - 1 yıl Önce

Muhtar ve camii dernek başkanları artik şunu öğrenmeleri lazim: imam cami dernek başkanının yada muhtarın memuru değil. Ama maalesef ki mudanya müftüsü görevlilere gönderdiği bir mesajda : bayram namazı sonrası herkes kendi camisinin ihtiyaçları için yardim toplayabilir. ( Camii derneği olanlar camii dernek başkanının bilgisi dahilinde toplayacak). Ayni müftü dernek başkanıyla sorun yasayan bir imama : camii dernek başkanıyla anlaşamayan benle anlaşamaz,ben o imamı orda birakmam. Bu sekil davranan muftulere önce diyanet dur demeli. Dernek ve muhtarlara da sizler imamın amiri değilsiniz, diyebilen muftuleri atamalı.

SIRADAKİ HABER