Cami Çalışma Programı Güncellendi

Diyanet İşleri Başkanlığı "çalışma kapsamında camilerde okunacak kitapların listesini güncelledi".

Cami Çalışma Programı Güncellendi

İslam Dini inanç, ibadet ve ahlak olmak üzere üç alandan oluşur. İman alanı temel alan olup diğer ikisi bunun üzerine kurulur. Sorunlu bir iman alanı sağlıklı bir ibadet ve ahlak hayatı ortaya koyamaz. Kur’an-ı Kerim’in sık sık imana vurgu yapması, hemen her vesile ile ulûhiyete dikkat çekmesi; kıyamet, ahiret, hesap, cennet ve cehennem gibi konulara göndermede bulunması, bundan dolayıdır.

Yüce Allah’ın iman edenlere seslenerek,“Ey müminler! İman ediniz.” diye başlayan ayeti iman alanının müminler için her zaman canlı tutulması gerektiğine işaret eder: “Ey iman edenler! Allah’a, Peygamberine, Peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaplara iman edin. Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkâr ederse derin bir sapıklığa düşmüş olur.” (Nisa,136)

Toplumu din konusunda aydınlatmak, İslam’ın inanç, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işlerini yürütmekle yükümlü olan Diyanet İşleri Başkanlığı, bugüne kadarki çalışmalarında, doğrudan veya dolaylı olarak dinihaber.com inanç konularını vatandaşlarımıza çeşitli yollarla aktarmaya çalışmış ve önemli faaliyetler gerçekleştirmiştir. Ancak bu alanın hem sürekli beslenip güçlendirilmesi gereken bir alan olması hem de her seviyeden insanımızın yararlanabilmesi amacıyla İnanç Esasları Serisi’nin din görevlilerimiz tarafından okunması ve cemaate aktarılmasının faydalı olacağı düşünülmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada;

"Cami Çalışma Programı" kapsamında ülke genelinde Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından  İnanç Kitapları Serisi'nin 2018 yılı boyunca bütün camilerde işlenmesi, kitapların din görevlilerince kendi aralarında müzakere edilerek okunması ve üniteler halinde cemaate okunup açıklanması istenildi.


Dilekçe;
Başkanlıgımız, Cami Çalışma Programını hazırlayarak vatandaşların dini konularda bilgilendirme, toplumun cami ve mescitlerden daha çok yararlanmasını sağlamak için ilgi genelge ile düzenleme yapmıştır.
Müftülüklerce her cami için mahalli şartlar göz önünde bulundurularak hazırlanacak Cami Çalışma Programında islam Dini'nin iman Esaslarını cami görevlileri tarafından vatandaşlarımıza anlatılması büyük önem arz etmektedir. 

Buna göre: "Cami Çalışma Program, kapsamında ülke genelinde Başkanlığımız yayınlarından ek listedeki inanç Kitaplan Serisinin 2018 yılı boyunca bütün camilerde işlenmesi. kitapların din görevlilerine° kendi aralarında müzakere edilerek okunması ve üniteler halinde cemaate okunup açıklanması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim. 

                                            İNANÇ KİTAPLARI SERİSİ

KİTAP ADI            YAZARI
1 İSLAM'DA İMAN ESASLARI

Prof. Dr. Bekir Topaloğlu
Prof. Dr. Yusuf Şevki Yavuz

Prof. Dr. İlyas Çelebi

2 ALLAHA İMAN 

Yrd. Doç. Dr. U. Murat Kılavuz

3 MELEKLERE İMAN 

Prof. Dr. Kamil Güneş  Prof.

4KİTAPLARA İMAN

Prof. Dr. İlyas Çelebİ

5 PEYGAMBERLERE İMAN

Dr.Mustafa Akçay

6 AHİRETE İMAN

Prof. Dr. Süleyman Toprak

7 KADERE İMAN

Prof. Dr. Cağfer Karadaş

8 ÇAĞDAŞ İNANÇ PROBLEMLERİ

Prof. Dr. Temel Yeşilyurt

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2018, 09:42
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER