9500 Alım Ne Oldu? Neden 50 Müezzin alındı?

Herkesin aklında onlarca sorular var. Aslında sorular basit cevaba ulaşmak zor.

9500 Alım Ne Oldu? Neden 50 Müezzin alındı?

Herkesin aklında onlarca sorular var. Aslında sorular basit cevaba ulaşmak zor. Sosyal medya adeta bilgi kirliliği haline geldi . Malesef bilende konuşmakda bilmeyende .Özellikle Diyanet İşleri Başkanlığına , sırf etrafdan yanlış bilgi öğrenip onu doğruymuş gibi davranmak ve hakerek içerikli cümleler kurmak kesinlikle çok yanlış bir davranış . Eğer sen hem bu kuruma hakeret edip hem de bu kurumda çalışmak istemek asla doğru olmaz daha sen görev almadan kaymetmişsin demektir , dini bilen insanlarsak nasibin ne olduğunuda gayet iyi biliyoruzdur. Bugünkü yazımızda aklınızdaki soru işaretlerinin bazılarına cevap veremeye çalışacağız.

Diyanet İşleri Başkanlığın'dan 500 müezzin ataması beklerken 50 alım yayımlandı ? 

BAŞKANLIK

​D U Y U R U

Başkanlığımız taşra teşkilatında münhal bulunan müezzin-kayyım kadrolarına; 2016 yılı KPSS (B) grubu puan sırası esas alınarak her bir grup için tabloda belirtilen boş kadro sayısının üç (3) katına kadar çağrılacak aday arasından sözlü sınav sonucu başarı sırasına göre “Müezzin- Kayyım”  alınacaktır diye Diyanet İşleri Başkanlığı duyuru ilanına çıktı.

Tabi herkez şok oldu kendince neden ? Çünkü herkez 500 Müezzin - kayyım alımı bekliyordu.Oysa ki bu alım 9500 alımla hiç bir alakası yoktu.Çünkü bu alım 2017 kadrosundan ,  Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 tarihinden kendi bünyesinde kalan kadroyu  Müezzin-Kayyım olarak değerlendirmek istedi ve alım ilanına çıktı.Dikkat ederseniz bu alım kadrolu , alınacak olan 9500 kadro ise  , sözleşmeli olacak.Sizler çalışmaya devam edin inşallah 9500 alımda gerçekleşecek her Diyaneti karalamaya çalışan insanların arkasına takılıpda sizlerde bu yanlışa düşmeyin arkadaşlar.

Diyanet İşleri Başkanlığı neden ''5'' katını sözlüye çağırmadıda ''3'' katını çağırdı? Resmi Gazete'de 5 katı çağrılacak diye kanun çıkmadı mı ?

Sayın okurlarımız burada da malesef sosyal medya ayağına takıldık.Şimdi sizlere detaylıca bu 5 katı mı 3 katı mı? Sorularınıza cevap vereceğiz .Haberimizi sonuna kadar iyi okuyup anlayalım . Öncelikle

28.kasım.2017 salı günü  Resmi Gazete'de yayımlanan o metni inceleyelim ;

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI PERSONELİ GÖREVDE YÜKSELME

VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 15/4/2015 tarihli ve 29327 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Diyanet İşleri Başkanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde yer alan “/veya” ibaresi yürürlükten kaldırılmış ve aynı fıkranın (h) bendine, “yazılı” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve sözlü” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (2) numaralı alt bendi ile (d) ve (ı) bentlerinin (1) numaralı alt bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş; aynı fıkranın (d) ve (e) bentlerinin (2) numaralı alt bentleri yürürlükten kaldırılmıştır.

“2) Başkanlık teşkilatında memur veya aynı düzey görevler ile üst görevlerde en az 8 yıl çalışmış olmak.”

“1) Eğitim bilimleri veya dini alanda en az dört yıllık yüksek öğrenim mezunu olmak.”

“1) En az lise veya dengi okul mezunu olmak.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “kırk beş” ibaresi “on beş” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesinin birinci fıkrasın sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Sınav kurulunu teşkil eden üyeler görevde yükselme sınavına alınacak personelden, öğrenim ve ihraz ettikleri unvanlar itibarıyla daha düşük seviyede olamazlar.”

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “/veya” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 13 – (1) Görevde yükselme veya unvan değişikliği suretiyle atanacakların yazılı ve sözlü sınavda başarılı olmaları gerekir.”

MADDE 7 – Aynı Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin ikinci ve dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(2) Unvan değişikliğine ilişkin yazılı sınavlar, Başkanlıkça belirlenecek görev alanları ve atama yapılacak görevin niteliğine ilişkin konularda yaptırılır.”

“(4) Yazılı sınavda yüz tam puan üzerinden en az altmış puan alanlar başarılı sayılır.”

MADDE 8 – Aynı Yönetmeliğin 15 inci maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Yazılı sınavda en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere ilan edilen kadro sayısının beş katına kadar aday sözlü sınava çağrılır.”

MADDE 9 – Aynı Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Başarı puanı, yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması esas alınmak suretiyle tespit edilir.”

MADDE 10 – Aynı Yönetmeliğin 25 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 25 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Diyanet İşleri Başkanlığının bağlı olduğu Bakan yürütür.”

MADDE 11 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 12 – Bu Yönetmelik hükümlerini Diyanet İşleri Başkanlığının bağlı olduğu Bakan yürütür.

Resmi Gazete'de yayımlanan haberin başlığı dikkat !''Diyanet İşleri Başkanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği peki bu başlıkda açıkdan atama diye bir şey yazıyor mu? Hayır .
Peki 9500 alımda kaç katı çağrılacak bunun cevabını 21 kasım'da yayımladığımız haber'e bir göz atalım o zaman kaç katı çağrılacağı konusunda size ne gibi bir haber sunmuşuz .
Diyanet İşleri başkanlığı 3 katını mı ? 5 katını mı ? Sözlüye çağıracak...!
 Bu haber'e tıkladığınızda da görebiliyorsunuz, 21 kasımda ki haberimizde açıklamıştık.
9500 Alımlar  Ne Zaman Gerçekleşecek ?
Bu konuda herhangi bir resmi kaynağımız yok fakat alım yakın olduğu tahmin ediyoruz neye dayanarak bunu söylüyoruz.Sayın Bakan Bekir Bozdağ'nın açıklamalarına dayanarak bunu söylüyoruz.
Sizin yapmanız gereken mülakat'a hazırlanmak ve Diyanet İşleri Başkanlığını karalamaktan uzak durmak.
Bu yazının tüm hakları dinigerçekhaber.com ' a aittir. İzin alınmadan kullanılamaz.
Dini Gerçek Haber / Özel
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2017, 09:53
banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
İmam adayı
İmam adayı - 2 yıl Önce

İlahiyat önlisans mezunu kategori iptal mi oldu acaba (imam hatip+ilahiyat önlisans) mı alınıyor artık bu konuda kafamız cok karışık bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

KANUN FİLAN HİKAYE BEYLER BUNLAR BAŞKA DIŞ GÜÇLER
KANUN FİLAN HİKAYE BEYLER BUNLAR BAŞKA DIŞ GÜÇLER - 2 yıl Önce

BUÇLAR KANUN FİLAN DİNLEMEZ BEYLER BUNLAR NEREYE HANGİ HUKUK KANUN VE ANAYASA MİLLETİNE BAĞLI BELLİ DEĞİL DIŞ GÜÇLER VAR BU İŞİN İÇİN DE

Bursalı
Bursalı - 2 yıl Önce

Evet ilahiyat önlisans kategorisinde alım neden yok. artık düz lise mezunu ilahiyat önlisans mezunu imam olamicak mı sayın admin! boşuna ilim tahsil ettik galiba desene imamlık hayallerimiz suya düşüyor bu konuda

SIRADAKİ HABER