İngiliz kadından İslam düşmanlarına tokat gibi sözler!

Müslüman birisiyle evli olan İngiliz Claire, İslam’a karşı önyargı besleyenlere, çektiği videolarla tokat gibi cevaplar verdi.

İngiliz kadından İslam düşmanlarına tokat gibi sözler!

İngiliz olup Britanya doğumlu Müslüman bir koca ile evli olan ve hala da İngiltere’de yaşayan Claire adlı bir kadının paylaşımları büyük dikkat çekti. Youtube hesabından paylaşımlarıyla İngiliz kadın, kendisi Müslüman olmadığı halde Müslüman bir koca ile evli olmakla neler öğrendiğini anlatarak toplumlarındaki arızalı algıyı düzeltmeye çalıştı. Birçok İslam düşmanı cahilce ve kindar şekilde tepkiler verince ikinci bir video daha hazırlayıp bunlara da dikkate şayan cevaplar verirken görüldü.

GÜNDEM İLE İLGİLİ HABERLERE ANINDA ERİŞMEK İÇİN MOBİL UYGULAMIZI İNDİREBİLİRSİNİZ . TIKLA & İNDİR

“MÜSLÜMANLAR ÇOK HAYIRSEVER… BATI’DAN EVVEL KADINLARA HAKLAR VERDİLER”

Kocasından evvel Müslümanlık hakkında pek çok yanlış düşünce ve algısı olduğunu söyleyen kadın, toplumundaki ve şahit olduğu çevresindeki birtakım yanlış düşünceleri düzeltmek maksatlı açıklamalar paylaştı. Birinci olarak, insanların kötü bir mana ile "onlar Allah'a inanıyorlar" dediklerini, halbuki kendilerinin "god" (tanrı) demeleri ile onların "Allah" demelerinin aynı anlama geldiğini ifade etmektedir. Çevresindekilere bunu söylediğinde şaşırdıklarını ifade etmesi de dikkat çekici bir husus olarak ortaya çıktı.

İkinci olarak, Müslümanların bilhassa da Ramazan’da çok hayırsever olduklarını öğrendiğini ifade etmektedir. Üçüncü olarak ise, "Esasen kadınlar sizin düşündüğünüzden daha fazla güce sahipler" dedikten sonra evlilikte kabul yahut red hakları olduğunu söyleyip, "Doğrusu Batı dünyası kadınlara haklar vermeden evvel (İslam'da) kadınlara haklar verildi, bu da bir başka husus" demektedir.

Dördüncü olaraksa, "helal" mefhumunun sadece yemeklerle alakalı olmadığını, herkesin bu hataya düştüğünü ifade ederek toplumlarındaki enteresan bir bilgi eksikliğine dikkat çekmektedir. Bu suretle dinin ne denli cahili olarak aleyhinde bir sürü laflar ettikleri de bir kez daha görülmektedir.

Beşinci öğrendiği şeyin ise, Kur'an'da geçen birçok ayetin, paragraflarda ifade edilenlerin, “1400 yıl önce yaşamış hiçbir eğitim görmemiş, bir backgroundu olduğunun hiçbir işareti olmayan bir insandan geldiğini, teknolojik aletleri olmadığı halde Kur'an'da geçen bilimsel hakikatleri ifade ettiğini ve bilahare bunların bilim tarafından doğruluğunun anlaşılıp kabul edildiğini” kaydetmektedir. Beş maddede böylece evvelde yanlış bildiği yahut bilmediği ancak şimdi öğrendiği hususları paylaşıp videosuna nokta koymuştur.

banner178
MİSAFİRLERE EN İYİ MUAMELEYİ MÜSLÜMANLARIN YAPTIĞINI SÖYLEDİ, RAHİBE ÖRNEĞİYLE ÇİFTE STANDARTLARINI YÜZLERİNE VURDU

Yüz binlerce kere izlenen yaptığı ilk videonun iki hafta ardından konu üzerine bir açıklama videosu daha paylaşan Claire, videoya yapılan arızalı yorumlara ilginç cevaplar verdi.

Evvela videosuna atılan yorumlarda bilgiçlik taslayıp her şeyi biliyormuş gibi olanlara tepki gösteren kadın, "İslam hakkındaki her şeyi nasıl bilebilirsin? Müslüman olan bir kimse dinleri hakkındaki her şeyi bilmiyor. Her gün öğrenmeye devam ediyorlar..." ifadelerini kullandı.

Sonrasında ise insanların, kocasının kendisini sopa ile dövdüğü zira bunun Kur'an'da bulunduğu gibi saçma sapan yorumlarına da tepki verip, Kur'an'da hanımını sopalamak gibi bir şey bulunmadığını ifade edip, kocasından öğrendiğine göre “hadislerde de yoruma açık durumlar bulunduğunu” ve kocasının kendisine böyle davranışı falan olmadığını anlattı.

İnsanların algısındaki bozukluğa dikkat çeken Claire, “eğer size gözlerinizi kapatıp Müslüman bir kocam olduğunu söyleseydim ne tasavvur ederdiniz? Tahmin edeyim” dedikten sonra kendisinden yaşça bariz şekilde büyük, uzun sakalı olan, beyaz "şapkalı" bir adam hayal edip kadında ise yara izleri bulunacağını düşüneceklerini belirtti. Toplumundaki Müslümanlara dair tüm bu algı bozukluğuna da tepki gösterip bu yaklaşımın yanlış olduğunu ortaya koydu.

Müslümanların misafirperverliği üzerinde ise hassaten durup şu sözleri kullandı: “Müslüman olmayan birisinin Müslüman birisinin evine gidip size nasıl davrandığını görmenizden memnun olurdum. Bahse girerim en iyi şekilde olup olacak en iyi bir misafir gibi muamele görürsünüz.” Akabinde ise ikramda bulunmak konusunda ne kadar cömert ve hassas olduklarını "beyaz insanlar" ile mukayese yaparak anlattı ve “daha iyi muamele göremezsiniz” dedi.

Kadınların başlarını örtmesi konusunda; insanların sert bir şekilde “örtüyü giyiyorsun çünkü kocan söylüyor" vs. gibi zorlama ile taktıklarını olumsuz bir havada söylemelerine de tepki gösterip, İslam'da bunun bulunduğunun doğru olduğunu, yüzleri değilse de başlarını örtmesi gerektiğini söyledikten sonra, "hiç kimse bir rahibeye gidip 'sen bunu giyiyorsun çünkü Papa söylüyor' veya 'sen bunu giyiyorsun çünkü bir adam sana bunu söylüyor' demiyor. Herkes rahibeleri serbest bırakıp, bunun çünkü dinden olduğunu ve onların inancının bu olduğunu ifade ediyor. Öyleyse neden bir Müslüman insan bunu giydiğinde sorun oluyor? Fark nedir? Neden gidip bunu yapıyorsunuz?” diyerek Batılılardaki bu çarpık anlayış ve tutuma sitem etti.

Sözlerine devam eden Claire, “bir adam kızının 25 yaşına kadar evlenemeyeceğini söylese onun ne kadar kızına düşkün ve üstüne düşen biri olduğunu söyleneceğini, fakat kendi kocası, yani Müslüman biri söylese bu sefer onun ne kadar kontrol kurmaya çalışan birisi olduğunu söyleneceğini” ifadeyle, farklı kimseler için farklı kurallar uygulanmasıyla insanların çifte standardına da dikkat çekti.

Bu ihtida etmemiş İngiliz kadının sözleri, Müslümanların en temel gayelerinden bir gaye olarak İslam ahlakını gereğince öğrenip hayatlarına geçirmelerinin ne denli önemli olduğunu ortaya koydu. Birçok konuda eksiği bulunan çevresindeki Müslümanların gösterdiği belli derecedeki güzel ahlak ve özellikten etkilenerek değil sadece kendi algılarında düzeltmeye gitmek, Müslümanlara tepkilere göğüs gerip savunacak kadar takdire şayan bir tavra girmesi, Müslümanlar için kendilerini gözden geçirmeye ve Peygamberimizin güzel ahlak vurgularına hassaten önem vermeye bir başka düşündürücü vesile olarak telakki edildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 12:08
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER