Müezzini Kovdular !

İsrail İçişleri Bakanlığı, İbrahim Masri 'nin 2017'deki bir vücut geliştirme yarışmasına katılmasının dini rolüyle bağdaşmadığı gerekçesiyle işinden kovulduğunu bildirdi.

Müezzini Kovdular !

"İslam Dini, Tüm Müslümanları Spor Yapmaya Teşvik Eder."

Genç yaşından bu yana vücut geliştirme sporu yaptığını belirten 46 yaşındaki müezzin İbrahim Masri ise, sportif faaliyetlerle din arasında hiçbir çelişki görmediğini dile getirdi.

Kararı haksız bulduğunu belirten Masri, "İslam dini, tüm Müslümanları spor yapmaya teşvik eder." diye konuştu.

Bir bakanlık sözcüsü ise Masri'nin uygunsuz kıyafetleri nedeniyle kovulduğunu savundu.Vücut geliştiriciler yarışmalar sırasında genellikle kısa mayo giyiyor. Akka kentinde oldukça meşhur olan Masri'nin bu tarz kıyafetlerle çok sayıda fotoğrafı bulunuyor.

Görkemli bir vücut yapısına sahip 105 kilo ağırlığındaki müezzin Masri, İsrail Arapları olarak bilinen ve ülkenin yüzde 18'ini oluşturan Arap azınlığa mensup bir Müslüman.

İbrahim Masri, 2017'deki vücut geliştirme şampiyonasına katılmış ve kendi kategorisinde birinci olmuş. Ancak yarışmadan birkaç ay sonra, İsrail dini yetkililer komitesine çağrılmış.

"Bana katıldığım yarışmada çekilen fotoğraflarımı gösterdiler." diyen 3 çocuk babası Masri, "Bir müezzin için bu sporu yapmanın uygun olmadığını, kısa kıyafetlerin din adamı için kabul edilemez olduğunu söylediler." diye konuştu. Ülkedeki Hristiyan, Müslüman ve Yahudi olmayan diğer azınlıkların dini örgütlenmeleri İsrail İçişleri Bakanlığı tarafından yönetiliyor.

Komiteye özür mektubu gönderdiğini belirten Masri, görevine iade edilirse bir daha yarışmalara katılmamaya dair söz verdiğini de vurguladı. Ayrıca yarışmaya, müezzin olarak işe başlamadan önce katıldığını da aktardı.

İbrahim Masri, Devlet Hizmet Komisyonu'na itirazda bulundu. Ancak komisyon da bakanlığın kararının 'yerinde' olduğuna karar verdi. Cemaatin desteğini de alan müezzin İbrahim Masri, temyiz başvurusunda bulundu. Masri'nin davası şubat ayı içerisinde görülecek. Bu arada cami cemaati, müezzin İbrahim Masri'nin muhteşem bir sese sahip olduğunu ve kendisine bir şans daha tanınmasını istiyor.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Jezzar Ahmed Paşa tarafından Osmanlı mimarisine uygun inşa ettirilen ve Türkçe Jezzar Paşa Camii olarak anılan cami, Akka'nın tarihi mekanlarından biri olarak biliniyor. UNICEF'in Dünya Mirasi listesindeki Akka'nın eski şehrinde 1781'de inşa edilmiş olan Cezzar Camii, İsrail'in en güzel camilerinden biri.

Adını dönemin Osmanlı veziri Cezzar Ahmed Paşa'dan alıyor. Arapların 'deve kasabı' anlamına gelen Cezzar lakabıyla andıkları Ahmed Paşa, Akka Kalesi'ni savunup Napolyon Bonaparte'ı geri püskürtmesiyşe tanınıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2019, 15:20
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER