İlitam Kalkıyor Mu ?

İlitam'ı Kadırmak mı istiyorlar ?

İlitam Kalkıyor Mu ?

"İLİTAM'I Kaldırmak mı İstiyorlar?.

Açık Öğretim Fakültesi İlahiyat Ön Lisans Programı Mezunlarına, İlahiyat alanında sınavsız lisans tamamlama hakkı geçtiğimiz yıl, 18/05/2018 tarihi , 30425 sayılı Resmi Gazete yayımlanan 7141 sayılı kanun ile yürülüğe girmiştir. 
Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) , hak sahibi kişilerin ağırlıklı kısmını İLİTAM ve az bir kısımınıda örgün İlahiyat programlama yerleştirmiştir..
Kamuoyu nezdinde ki yüksek talep ve  sendikaların isteği üzerine, TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu 30/10/2018 tarihinde tavsiye kararları almış,  31/01/2019  tarihinde konunun paydaşlarının katılımı ile çalıştay gerçekleşmiştir. 
28 Şubat Sürecinin oluşturduğu mağduriyetin giderilmesi maksadı amacıyla , 2005 yılında Ankara İlahiyat'ta başlatılan İLİTAM programı, daha sonra 12 ilâhiyat fakültedesin de başlatılmıştır.
Bu programlar dahilinde yaklaşık 30000 öğrenci eğitim hakkından istifade etmektedir .
Bu durum Din Eğitimi ve Din hizmetleri alanında ihtiyaç duyulan insan kaynağı konusunda önemli bir potansiyel oluşturmuştur.
Ama 25/02/2019 tarihinde ,
" İlahiyat ve İslâmî İlimler Fakülteleri Dekanları Konseyi Kurulu" toplanarak , Yüksek Öğretim Alanında yapılan  bu atılımı tekrar tartışmaya açmış ve konu ile alakalı bazı maddeleri tekrar tartışma konusu yapmıştır. 
- Kalitenin düştüğü, 
- Sosyalleşme sürecinin olmadığı,
- Adalet Sorununun yaşandığı,
gibi maddeleri öne süren Konsey, hâle hazırda devam eden İLİTAM programının yaygınlaştırılması konusuna tedirginliklerini ifade etmişlerdir. 
Yaşanan olumsuzlukların daha da büyümemesi için "İlahiyat Açıköğretim Lisans Eğitimi " verilmesi yönünde çalışmalar başlatılması istenmiştir.
Bu ve buna benzer konuların ele alındığı Dekanlar Konseyinde, İLİTAM programının sonlarılması hususunda görüş birliğine varılmıştır.
Kamuoyu nezdinde ki yüksek talep , Sendikaların önerisi ve TBMM'in kabulü ile başlatılan İLİTAM Programının Kaldırılması konusu  hangi kişi ve kişiler tarafından tekrar gündem yapılması merak konusu olmuştur.

banner178

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2019, 22:46
banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ilitam
Ilitam - 3 ay Önce

Biz ilitam talebesiyiz canlı derslere birebir katılıp kitap vb.metaryallerden fazlasıyla faydalanıyor.ve gece saat 2 lere kadar ders çalışıyoruz.Burada nasıl kalite düşüyor. Örgünden daha çok çalışıyoruz.

ismail
ismail @Ilitam - 3 ay Önce

yazıyı okumadığın belli, sosyalleşmeden bahsediyor. zaten artık ev hanımları okuyor bi de maaşlı zaten işi olanlar derimcki gençler!!! ilahiyata gitmeyin!! hayatınızı boşa harcamayın!!!

hafız
hafız - 3 ay Önce

tam seçim arefesinde bu ve buna benzer çalışmalar çok ama çok manidar... ne demek İLİTAM 'da kalite düşüyor.. adalet - sağlık ve bazı kurumlar da sorun olmadı da , din görevlilerinin istifade ettiği bir konuda mı rahatsızlık oldu ..anlamadım ... bu hazımsızlık niyeeee.

Sükr ü Eda
Sükr ü Eda - 3 ay Önce

Saglik fakultelerinde ,iktisat fakulteleri vb.
Sıkınti olmuyor bu gibi bolumler 4 e tamamlaniyorda bu hak ilahiyata nicin verilemiyor.Zaten gorevlendirmelerde birde mulakata tabiiyiz.Guzelce elesinler o sınavda o zaman...

Öğrenci
Öğrenci - 3 ay Önce

Kaldırılsın yeterince ilahiyatlar itibar kaybetti.

Hoca
Hoca - 3 ay Önce

105 ilahiyatın öldüğü ülkemizde ulaşama ne gerek var.adaletsizlik değilmi yıllarca dersaneye git sonra 5 sene hergün okula git adam açıktan hem çalışsın hem aynı diplomayı alsın.eğer ilahiyat eğitimi açıkta veriliyorsa ozaman kapatın ilahiyatları birsürü masrafa ne gerek var.örgün okuyanların suçu ne yıllarca dersaneye git gurbette 5 sene oku sonra ilhamla aynı haklara sahip ol.lütfen adalet

Imam
Imam - 3 ay Önce

Bizler 28 şubat mağduru ...
Aynı zamanda katsayı mağduru...
Aradan yıllar geçiyor . İade-i itibar yerine geçen kolaylık hak veriliyor.
Birileri gene ortalığı karıştırıyor.
Hadi ordan ...
Akıllı olun .
Reis gör bunları sen.
Fırsat verme bu ........lara.

imam hatipli genç..
imam hatipli genç.. - 3 ay Önce

yazıklar olsun bu konseyde olan kişilere... başka iş kalmadı değil mi.. siz ne kadar kalite getirdiniz ilahiyatlara...İlim var mı?.. bilim var mı? vs .. kibirinizden yanınıza yaklaşılmıyor.. ama toprağın altıda var... milletin emeğini zayi etmeyin

konya'lı
konya'lı - 3 ay Önce

yuh olsun yök'e ...reis bunlara el atmalı.. yeter artık yaaa.. HAZIM'sızlık bence


SIRADAKİ HABER