Hac ve Umre Adayların Dikkatine !

Hac ve umreye gidecek adaylar için sağlık bakanlığından kontrol rehberi yayınladı.

Hac ve Umre Adayların Dikkatine !

Hac ve umreye gidecek adaylar için sağlık bakanlığından bir kontrol rehberi yayınladı.Dünyanın bir çok yeriden ziyarete gelindiği bir çok mikrop ve enfeksiyona karşı tedbirli olunması gerektiğini beyan eden bir kontrol rehberi yayımladı.

Seyahat döneminde enfeksiyon kontrol önlemlerinin detaylarıyla anlatıldığı rehberde yiyecek-içecek tüketimi, kişisel hijyen, yaygın enfeksiyonlar, gerekli aşılar, antimikrobiyal direnç gibi konularda uyarılar yer alıyor. 
Hac ibadeti için her yıl 2 milyondan fazla hacı adayı aynı anda; umre ibadeti için ise 8 milyondan fazla kişi yılın farklı zamanlarında Suudi Arabistan’a seyahat ediyor. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler, Mekke ve Medine şehirlerinde bir araya geliyor. 

 

Bulaşıcı hastalık riskinin kalabalık ortamlarda yüksek olması sebebiyle sağlık açısından büyük önem taşıyor. Hac/umre seyahati sırasında salgın riski en yüksek olan enfeksiyonlar; gıda, su gibi besinler olurken hava ile solunumunda bulaşıcı bir enfeksiyon lduğu gerçek. Bu sebeble 2012 yılından bu tarafa MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrom-Corona Virus) virüsü Arap Yarımadası’nda olduğu ve Suudi Arabistan’da halen devam ediyor.
 

Rehberde yer alan uyarılardan bazıları şöyle: 
 

- Oda sıcaklığında veya seyahat sırasında 2 saatten daha uzun sure beklemiş gıdaların tüketilmesinin gıda zehirlenmesine yol acabileceği akılda bulundurulmalıdır. Süt, konserve, balık gibi bozulabilecek gıdalar paket açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır. 

banner178
- Güvenli su içilmelidir (klorlu, pet sise suyu veya kaynatılıp soğutulmuş su). Pişirilmemiş süt/sut ürünleri ve ciğ et tüketilmemelidir. 
- Çiftlik veya hayvanların bulunduğu alanlar ziyaret edilmemeli, ziyaret zorunlu ise hayvanlarla, özellikle develer ile yakın temastan kaçınılmalı, hayvanlara dokunulmamalıdır. 
- Kalabalık ortamlarda (tavaf, say, şeytan taşlama gibi) maske kullanılmalı, kirlendikçe ve üretici firma önerisine göre (tercihen 6 saatte bir) düzenli olarak değiştirilmeli, maske çıkartıldıktan sonra el hijyeni sağlanmalıdır. 
- Eller sık sık su ve sabunla yıkanmalı veya el antiseptiği kullanılmalıdır. 
- Seker hastalığı, damar hastalığı gibi hastalığı olanlar ayak bakımı ve enfeksiyonlardan korunma konusunda ayrıca dikkatli olmalı ve seyahat öncesi hekiminin önereceği tavsiyelere uymalıdır. İhramlı olmak gibi zorunlu haller dışında çorap giyilmelidir. 
- Hac ve umreden döndükten sonra ishal, ateş, öksürük ve nefes almada güçlük vb. şikayetleri olanlar en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Hastalık belirtilerini anlatırken bir sure önce hac/umre ziyaretinden döndüklerini söylemelidirler. 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 15:10
banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
emrullah kose
emrullah kose - 1 ay Önce

yazdigim yorumlari admin uygun gormemis neyse burdan bana kotu konusanlara Allah nasip ederde goreve gelirlerse ne demek istedigimi anlarlar.... benim hakkim yine helal olsun size haksizlik yapiyosunuz cunku

Babakuly egemberdiyew
Babakuly egemberdiyew - 1 ay Önce

Sevgilimle ilişgimiz

SIRADAKİ HABER