Eski Orta Cami Cuma Namazıyla İbadete Açıldı

Rize’de Eski Orta Cami'de okunan mevlid-i şerif ve Cuma namazıyla ibadete açıldı. 

Eski Orta Cami Cuma Namazıyla İbadete Açıldı

 Rize’de  Eski Orta Cami dün okunan mevlid ve Cuma namazıyla ibadete açıldı. 

Cuma namazıyla birlikte ibadete açıldı. 

Cuma namazı öncesinde Rize Belediyesi koordinesinde, Rize İl Müftülüğü tarafından tüm şehitlerimiz için Mevlid-i Şerif okunarak, İl Müftüsü İsmail Yalçın tarafından dua edildi. 
Okunan Mevlid-i Şerifin ardından Cuma namazı kılındı, Cuma hutbesi Rize Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Mehmet Bilgin tarafından okundu. Eski Orta Cami açılışında, Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü, Baro Başkanı Ümit Peçe, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Kazancı, İl Kültür Müdürü İsmail Hocaoğlu ve Ak Parti Rize Belediye Başkan Adayı Rahmi Metin de yer aldı. 

banner178
Cuma namazında, camiden çıkan cemaate Rize Belediyesi tarafından hazırlanan lokumlar ikram edildi. 

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, "Yaklaşık iki yıl önce Karayolları ağı kapsamına alınan ve Menderes bulvarı, Güney Çevre yolu ile Dosma kavşağını birbirine bağlayacak olan Bulvar Projesi nedeniyle proje içerisinde kalan Orta Cami’nin ilgili Vakıf işbirliğinde taşıma işlemini gerçekleştirdik.

Timya Vadisi Kentsel Dönüşüm alanına taşınma işlemi gerçekleşen Cami, önceki camimizle birebir aynı görünüm ve ölçüler içerisindedir. Bugün de burada bu camimizin ibadete açılışına şahit olduk. Bu vesile ile camimizin ilimize hayırlı olmasını yüce Allah’tan niyaz eder, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. 

Tarihde  ilk Orta Camii 1737 tarihinde yapılmıştı. I. Dünya Savaşı'ndan sonra  Ermeni askerler tarafından yakılan cami 1929 yılında onarıldı. 

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2019, 17:14
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER