Diyanet Tarafından İmam Gönderilmesini İstemiyoruz

Almanya İçişleri Bakan Yardımcısı Markus Kerber “Artık imamların Türkiye’deki Diyanet tarafından buraya gönderilmesini istemiyoruz” diyerek İslam hakkında kafalarda soru işaretleri bırakıyor.

Diyanet Tarafından İmam Gönderilmesini İstemiyoruz

İmam Murat Gül Almanya doğumlu (43 yaşında), Berlin İslam Federasyonu Başkanı, ve Rosa Parks İlkokulu’nda İslam din dersi veriyor. İmam Murat Gül Konuşmasına şu ifadeleri söylüyor:  “Türkiye’deki mantalite Almanya’dakine uymayabiliyor”  Türkiye’den gelen imamların Almanya’daki Müslüman toplumunun ihtiyaçlarına her zaman hitap edemediğine, bir imamın görev yaptığı toplumun dilini, kültürünü ve yaşam koşullarını bilmesinin büyük önem taşıdığına vurgu yapıyor dedi.

İmam Murat Gül konuşmasına devam ederken “İslam evrensel bir din. Ancak Kuran’ı Kerim, hangi toplumda yaşanıyorsa o toplumun dilinde Kuran’ı tebliğ etme mesajını vermektedir” dedi. 

“Bir keresinde çocuklara ‘Hadi hep beraber Kelime-i Şehadet getirelim’ dedim çocuğun birisi kalktı gidiyor. ‘Nereye gidiyorsun?’ dedim? ‘Hocam Kelim’i Şehadet’i getireceğiz ya’ dedi… Ya da mesela ‘Helaya girilirken okunacak dua’ dedim çocuk ‘Hocam hela neresi?’ diyor… Konuları Almanca anlatmanız onların daha iyi anlayabilmesine katkı sağlıyor ”diye konuştu.

banner178
Almanya’da imam yetiştirilmesinin çok yararlı olacağını düşündüğünü söyleyen Murat Gül, ancak bu konuda çeşitli zorlukların olduğunu şöyle aktarıyor:

“Ne yazık ki imamlık buradaki gençler için çok cazip değil, çünkü hem gelecek garantileri yok, gelirleri çok cazip değil, cazip hale getirilecek koşulların muhakkak oluşturulması gerekiyor.”

Almanya’da yaklaşık 4 milyon 500 bin Müslüman yaşıyor. Ülke genelinde yaklaşık 2 bin 500 camide görev yapan imamların yüzde 90’ı yurtdışından geliyor. Bu kısmı Türkiye’den gelen imamlar oluşturuyor.

Müslüman toplumuyla ilişkilerden sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Markus Kerber yaptığı açıklamada, “Artık imamların Türkiye’deki Diyanet tarafından buraya gönderilmesini istemiyoruz” diye konuştu.  Konuşmasına devam eden Kerber ; “İslam’ı Almanlaştırmak gibi bir amacımız yok” diyen Kerber, “Hedef Almanya’daki Müslümanların İslamı. Burada yaşayan Müslümanların, kendi dinleriyle kabul gördüklerini hissedebilmelerini, bu ülkenin onların memleketi olduğunu ve ülkemizi zenginleştirdiklerini hissedebilmelerini sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 09:58
banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih mehmet ceylan
Fatih mehmet ceylan - 2 ay Önce

Avusturya hükmeti bundan yaklasik 6aykadar önce diyanet görevlilerinin ajanlık yaptığını vurgulayarak diyanet görevlilerinin gelmesine artik izinvermiyor kendi icinizden görevliler seçin diyor sıra almanyada ve tüm avrupada islamin memleketi olmaz her yerde aynıdır tuvalete hela denilmesi veya baskabir ifade kullanılması farketmez biz asimilasyona karsiyiz entegrasyon olabilir hiç bir hristiyaninda bizim dinimizi elestirme hakkı yok onlar nezaman musluman olurlarsa ozaman hatamız varsa düzelte bilirler

SIRADAKİ HABER