CEMAAT : ''Cuma Günleri Yağmur Yağmasın Diye Dua Ediyoruz''

Tarihi 1522’li yıllarına dayanan ve Cihanzadeler (Cihanoğulları) tarafından inşa edilen Koçarlı’nın Sobuca Mahallesi’ndeki caminin akan çatısı onarılmayı bekliyor.

CEMAAT : ''Cuma Günleri Yağmur Yağmasın Diye Dua Ediyoruz''

Köylülerin ve muhtarın tüm çabalarına rağmen gerekli birimler tarafından bir türlü onarılmayan Sobuca Camii’nin akan çatısı, mahalle cemaatinin en büyük sorunlarından bir tanesi haline geldi. 

  Aydın’ın Koçarlı ilçesine bağlı 442 nüfuslu Sobuca Mahallesi’ndeki Sobuca Camii’nin çatısının onarılmasını bekleyen mahalle sakinleri, başta Aydın Valiliği olmak üzere, Anıtlar Kurulu, Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Koçarlı Belediyesi’ne seslerini duyurmak için bir araya geldi. En son 2005 yılında 80 bin TL civarında harcamayla tadilat yapılmasına rağmen çatının akması, abdesthane bölgesindeki çatının ve tuvaletlerin harabe görünümü mahalle sakinlerinin kanayan yarası haline geldi. Kendi imkanlarıyla akan çatının önlemlerini alan cemaat, su akıtan yerlerin altına kova koyarak, belirli yerlere de muşamba sererek, geçici çözümlerle camide ibadetlerini gerçekleştiriyor. 
 

banner178

“CUMA GÜNLERİ YAĞMUR YAĞMASIN DİYE DUA EDİYORUZ”

  Mahallenin önde gelen isimlerinden 81 yaşındaki Niyazi Özen, caminin akan çatısı ve onarılması gereken diğer kısımlarının gerekli kurum ve kuruluşlara bildirildiğini, kendilerine geri dönüş yapılmasına rağmen 1,5 aydır kimsenin gelip gitmediğini belirtti. Özen, “Mahallemizdeki tek camii olan Sobuca Camii’nde ibadetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Ancak akan çatının onarımını kendi imkanlarımızla yaptık. Su akan yerlerin altına kovalar koyduk. İçeride ıslanan halıları da iç içe katlamak zorunda kaldık. Cami imamımız ve mahalle muhtarımızın gerekli başvuruları yapmalarına rağmen üst makamlardan herhangi bir girişim olmadı. Her şeye rağmen Allah kabul etsin ibadetimizi yapıyoruz. Ancak akan çatımızın ve diğer sorunların giderilmesi gerek. Yazık günahtır. Camii en çok Cuma günleri kalabalık oluyor. Cuma günleri yağmur yağmasın diye dua ediyoruz. Burası Allah’ın evidir. Buranın sorunu çözülmeyecek de nereyi çözecekler?” ifadelerini kullanarak, bir an önce Sobuca Camii’nin onarım ve bakımının yapılması gerektiğini kaydetti. 

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER