Herkes görevini hakkıyla yaptı da İmam mı yapmadı?

Herkes görevini hakkıyla yaptı da İmam mı yapmadı?

Konuşmacı:
-Ey imamlar sizler toplumun önderisiniz, sizler imamsınız, sizler peygamber makamını temsil ediyorsunuz… Konuşmalar bu minvalde gider.

Ama aynı İmam daireye gider bir sürü azar işitir. Kimisi daireye gitmek bile istemez.

Din Görevlileri haftası gelir. Konu dönüp dolaşır imamların vazifelerini yapıp yapmamasına gelir. İşin şuurunda olanlar camiye gelmez, imamları cemaati camiye teşvik etmemekle suçlayanların kendisi gelmez. Ama imamı, şuursuz kimseleri neden camiye kazandırmadıkları için eleştirir.

Konu din diyanet, cami cemaat olunca hemen şamar oğlanı İmam çağrılır. Camiye neden adam kazandırmadın diye fırçalanır.

Din kültürü öğretmeni İlahiyat fakültesi mezunudur. Din görevlisi denilince bu gruptakiler muaf tutulur. Kimse din kültürü öğretmeni neden işini yapmaz diye sormaz.

İlâhiyat Fakültesindeki araştırma görevlisinden en üst makamdaki görevliye kadar herkes din adamıdır. Ama din görevlisi denilince kimse bunların vazifelerini yapıp yapmadıklarını sorgulamaz. Hemen şamar oğlanı İmam çağrılır. Gel buraya bu millet niye sapıtmış? Niye görevini yapmıyorsun denilir.

Vaiziyle, müftüsüyle, eğitim kadrosuyla her branşta olan din adamları var. Ama Türkiye’deki din hizmetlerinin problemleri hep İmamlara isnat edilir. İmam şöyle olmalı, böyle olmalı.. Hepsi din görevlisi değil mi? Ama siz 100.000 üzerinde imamsınız. Siz şöylesiniz. Siz şöyle olursanız, böyle olursanız… Şamar oğlanı yine İmam…

İlâhiyattaki akademik camia Türkiye’deki din ile ilgili  problemlerden muaf mı? Din görevlisi denilince neden İlahiyat profesörü gelmiyor da cami imamı geliyor?

Yoksa din görevlisi ünvanını kendimize yakışık mı bulmuyoruz?

Medrese hocasından İlahiyat fakültesi dekanına, imamından Diyanet işleri başkanına kadar herkes din görevlisidir. Ve Türkiye’deki din ile ilgili problemlerin sorumlusu hepsidir.

Eğitimle ilgili her sorunu öğretmene yıkmak ile din ile ilgili her problemi imama yıkmak aynı şeydir.

Herkes görevini hakkıyla yaptı da İmam mı yapmadı?

Murat  PADAK / Şanlıurfa Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi

banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muci teba
Muci teba - 10 ay Önce

Allah razı olsun yazıyı yazan hocamızdan

Din Görevlisi
Din Görevlisi - 10 ay Önce

Mükemmel tesbit imamlar sürekli eleştirildi takdir edilmedi yaptıkları fedakarlıklar gözle görülmedi öğretmenler gününde sağlık günlerinde vs hükümet düzenleme getirirken müjde verirken bizde tam tersi oldu dahada çok çalışmamız gerektiği söylendi diğerkurum çalışanları cumartesi pazar resmî tatil yaz tatili 15tatil yaparken bizler bu haklardan uzak kaldık diğer kurum çalışanları herşeyin en iyisini hakediyor ama bir Din görevlisi haketmiyor bu zamana kadar hep baskı dayatma takdir değil eleştirisel yaklaşıldı çünkü dini imanı imamların üstüne yıktılar sonuç imamlar görevlerini severek değil mecburiyetten yapıyor samimiyet ihlas azaldı dib bu zamana kadar hep imamlara göz dikti Allah yardımcımız olsun

MELİK SONKAYA
MELİK SONKAYA - 10 ay Önce

ağzına sağlık

İmam hatip
İmam hatip - 9 ay Önce

Hocamızı tebrik ediyorum. Duygularımıza tercüman olmuş.

Helal
Helal - 10 ay Önce

Helal olsun

Din görevlisi
Din görevlisi - 9 ay Önce

Hocam eline yüreğine sağlık. Çok güzel anlatmışsın

Muhammed Nayır OĞUL
Muhammed Nayır OĞUL - 9 ay Önce

Sayın Hocam güzel yazınızı baştan sona kadar okudum. Çok güzel. Selamlar.

Lutfi ardal
Lutfi ardal - 9 ay Önce

Hiç kimse görevini yapmıyor bunu mu anlamalamaliyiz


SIRADAKİ HABER