Hafızlık tespit sınavı duyurusu

Hafızlık tespit sınav duyurusu,Sınavın yapılacağı iller ve Sınav merkezleri

Hafızlık tespit sınavı duyurusu

                                                             HAFIZLIK TESPİT SINAVI DUYURUSU 
Kur'an kurslarımızda ve dışarıdan kendi imkânlarıyla hafızlıklarını tamamlayan örgenci ve vatandaşlarımıza yönelik olarak 24 Haziran 2019 tarihinde başlamak üzere, başvuru durumuna göre, sınav tamamlanıncaya kadar müteakip günlerde Başkanlığımızca, 2019 yılı Il. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı yapılacaktır. 
Sınavla ilgili Usul ve Esaslar 
1. Hafızlık Tespit Sınavı aşağıdaki tabloda belirtilen merkezlerde yapılacaktır. 


2. Müracaatlar; il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla 13-31 Mayıs 2019 tarihleri arasında httos://dibbvs.divanet.pov.tr internet adresi üzerinden yapılacaktır.

3. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından Kur'an kursu öğrencileri için kurs yöneticisi, dışarıdan müracaat edenlerin ise kendileri sorumlu olacaktır.

4. Sınava girmek isteyenler belirtilen sınav merkezlerinden istediklerini tercih edebilecekler ve müracaat esnasında T.C/Yabancı Vatandaşlık numarası bulunan bir belge ile bir adet fotoğraflarını yanlarında bulun duracaklardır. Ayrıca iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak ilgililere vereceklerdir.

5. Müracaatları sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle bir değişiklik yapılmayacaktır. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan veya zamanında yapılmayan müracaatlar kabul edilmeyecektir.

6. Hafızlık Tespit Sınavlarına katılarak başarılı olanların belgeleri, sistem üzerinden otomatik olarak dönüştürüldüğünden Hafızlık Tespit Sınavına katılacaklarla ilgili başvuru bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girilmesi büyük önem arz etmektedir. Örneğin; Kur'an kursunda okuyan bir öğrencinin belgesi, "Dışarıdan" olarak hazırlanamayacağı gibi "Dışardan" olarak kayıt altına alınan bir öğrencinin belgesi de "Kur'an Kursundan" olarak hazırlanmayacaktır. Bu nedenle kayıtları alan ilgili personelin sisteme girişlerde son derece titiz davranması gerekmektedir. 

7. Kayıt alınırken başvuru yapanlara ait iletişim bilgilerinin (telefon numarası, açık adres, e-mail vb.) doğru olarak girilmesine, sınava girecek şahsın mağdur olmaması için fotoğrafsız kayıt alınmamasına ve yüklenen fotoğrafları son 6 ay içinde çekilmiş ve yüz kısmının tam olarak görülmesine dikkat edilmelidir

banner178
8. Sınava başvuru yapanların kayıt işlemi bittikten sonra ilgili müftülükçe mutlaka On Kayıt Belgesi verilmelidir. Ön kayıt belgesi Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi olmayıp, sınav yeri ve zamanını gösteren, Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgeleri 17 Haziran 2019 tarihi itibariyle il ve ilçe müftülüklerimiz tarafından DiBBYS/EHYS sistemi üzerinden verilmeye başlanılacak olup ayrıca bir yazı yazılmayacaktır.

9. Adaylar sınava gelirken müftülükten onaylı "Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi" ile birlikte T.C./Yabancı Vatandaşlık no'sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulun duracaklardır. Bunlardan biri yanında olmayan aday sınava alınmayacaktır.

10. Adaylar; "Hafizlık Tespit Sınavı sonuçlarını 22 Temmuz 2019 tarihi itibariyle hrnıs://dibbvs.divanet.gov.tr/EHYS/HafizlildHafizlikSinavSonueuSorzulama.asp ıc adresi üzerinden öğrenebileceklerdir.

11. Hafizlık Tespit Sınavı sözlü olarak yapılacak ve 70 puan alan aday başarılı sayılacaktır.

12. Sınav ve sonuelan ile ilgili Başkanlığımızın internet sitesinden yapılan Mm duyumlar tebligat niteliğinde olduğundan adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

13. Sınavda başarılı olarak belge almaya hak kazanan öğrencilerimizin "Hafızlık Belgeleri" eğitim gördükleri Kur'an kursunun bağlı olduğu müftülüğe, hafızlığını kendi imkanlarıyla tamamlayan ve dışarıdan sınava katılarak belge almaya hak kazananların belgeleri ise başvuru esnasında belirttikleri müftülüklere gönderilecektir. 

14. Bu duyurunun bir nüshasının web sitemizden alınarak Kur'an kurslarının ilan panolanna asılması, müracaat eden hafız adaylanna bir suretinin verilmesi ve ilgililere duyurulmasından müftülükler sorumlu olacaktır. 

DİNİ HABER

DİNİ GERÇEK HABER

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 13:58
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER