Cumhubaşkanlığından Diyanet İşleri Başkanlığına !

Cumhurbaşkanlığından Diyanet İşleri Başkanlığına İmam-Hatip ve Müezzin Kayyım, Kuran Kursu Öğreticileri için Bursa İl Müftülüğüne lojman kira bedeli hakkında bir yazı geldi.

Cumhubaşkanlığından Diyanet İşleri Başkanlığına !

Din görevlileri ve Kuran Kursu Öğreticilerinin sorunlarından biri olan lojman kira bedelidir. Cumhurbaşkanlığı cimere gelen istek ve şikayetlerde dikkate alınan kararda cami imam-hatip ve kuran kursları için emsal bir karar çıkmıştır. Bursa İl Müftülüğüne gelen yazıda şu ifadeler yer almatadır; 

                                                   Cumhurbaskanlığı Diyanet İşleri Başkanlığı 

                                                                  Bursa Valiliği 

 

İlgili yazı ile Bursa İli, Yıldırım İlçesi SıracevizlerCamii İmam-Hatip ile Müzzin -Kayyımının ikamet ettiği lojmanlardan cami derneğinin kira bedeli talep ettiği, bu nedenle izlenecek yol hakkında görüş istenmektedir.

633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığının Kuruluş ve görevleri hakkında Kanunun ek-4. maddesi ticari gelir getiren yerlerle ilgili özel bir düzenleme olup, cami lojmanlarının ticari gelir getiren yerlerden olmadığı dikkate alındığında alınan ek-4. madde kapsamında değerlendirilmesi mümkündür.

Diğer tarftan Yargıtay 1.Hukuk Dairesinde E. 200/8199, K 2004/9013 sayılı .. Bütün bu düzenlemeler karşısında, kamunun yararlanmasına mahsus, mallarından olan cami ve müstemilatlarının, kamu tüzel kişileri dışında özel ve tüzel kişilerin (vakıf,dernek vs.) mülkiyetine konu olamayacağı gibi ; bu yerlerin yönetim ve tasarrufunda özel ve tüzel kişilere bırakılmayacağı.. Ayrıca, din hizmelerinin bir bütün olarak topluma sunulması amacıyla, cami ile birlikte oluşturulan imam evi, kuran kursu ve bu yerleri yaşatma amacının ekonomik desteğini sağlayan, aynı külliye içerisindeki iş yerlerinin yekdiğerinden ayrılma olanağı bulunmadığı, buralarında özel ve tüzel kişilerin edinme ve yönetme yasağı kapsamında olacağı kuşkusuzdur... İçtihadında olduğu gibi diğer yerleşik yargı içtihatlarında imam evi olarak kullanılan yerlerin cami müştemilatı kapsamında olduğu kabul edilmiştir.

Bununla birlikte, 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığının kuruluş ve görevleri hakkında kanunun 7/f-13. maddesindeki Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yönetilen cami, mescit ve Kuran kurslarının müştemilatındaki yerlerin kiralanması, işletilmesi vea işlettilrilmesi ile ilgili iş ve işlemleri ürütmek hükmü ile ticari faaliyetler dışında kullanılan yerlerin yönetimi, Diyanet İşleri Başkalığının uhdesine bırakılmıştır. 

Bu itibarla, cami yaptırma ve yaşatma derneklerinin, din hizmetlerinde görevli lojman olarak kullanıması planlanan yerlerde ikamet eden cami görevlilerinden kira bedeli talep edilmesinin, kira bedeli ilgili fiyat rayici belirlenmesinin,belirtilen mevzuat ve yargı içtihatları gereğince hukuki dayanağı bulunmamaktadır.

Bilgilerini rica ederim.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2019, 16:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
İmam
İmam - 3 ay Önce

Kira vermeyecezmi artık yani. Diyanet vakfı üzerine almış lojmanı ev sahibi eksikleri yapar lakin adamlar hiç uğramıyor herşey bize ait bu nasıl adalet bu asıl diyanet vakfı

Bilal Deyren
Bilal Deyren - 3 ay Önce

Niye dolaylı yoldan gidiyorsunuz Niye Kurumlar arası görünmeyen anlaşmazlık savaş var siz böyle yaparsanız Diyanet Maliye İmamlar Toplum ne yapsın.Yani alınacak deyin şuna hep hukuk dili hep hukuk dili koca koca adamlarsınız ayıp.

HÜSEYİN Demir
HÜSEYİN Demir - 3 ay Önce

Camı derneklerinden bahsediyorsunuz da Diyanet vakfı almıyordu bir azda onu Cimere yazsınlar.Vatandaşın kendi imkanlarıyla yaptırdığı lojmanlardan bizden kira alınmıyormu?

SIRADAKİ HABER