ABD’deki Trabzonlu İmamın Görev Yaptığı Cami Kundaklandı

ABD’nin Connecticut eyaletinin New Haven kentinde kundaklama sonucu yanan Diyanet Camisi’nde büyük hasar meydana geldi.

ABD’deki Trabzonlu İmamın Görev Yaptığı Cami Kundaklandı


ABD’nin Connecticut eyaletinin New Haven kentinde kundaklama sonucu yanan Diyanet Camisi’nde büyük hasar meydana geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan görevlendirme ile Amerika Birleşik Devletlerine giden Edirne Selimiye Cami Baş İmamı Trabzon’un Araklı ilçesi Yeşilyurt Mahallesinden olan Süleyman Demiray’ın görev yaptığı cami, namaz sırasında İslam düşmanı teröristler tarafından kundaklanarak ateşe verildi.
İslam düşmanlarının cami yakma olayıyla ilgili konuşan imam Süleyman Demiray, “Allah şükürler olsun bizleri büyük bir faciadan korudu. Hamdolsun can kaybı yok en büyük tesellimiz o…” ifadeleriyle can kaybı yaşanmamasına sevindiklerini söyledi. Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliği’nden yapılan açıklamada ise pazar günü meydana gelen yangına ilişkin yürütülen soruşturmanın ardından yangının kundaklama sonucu meydana geldiğinin belirlendiği, yetkililerin faillerin yakalanmasıyla ilgili çalışmaları sürdürdüğü ve para ödülü koyulduğu kaydedildi.

“KASITLI ÇIKARILMIŞ BİR YANGIN”

New Haven İtfaiye Şefi John Alston, yangının sabotaj nedeniyle çıktığını belirterek, “Bu kasıtlı olarak çıkarılmış bir yangın” dedi. Yangının caminin giriş kısmında kundaklama sonucu başlayıp dış cepheden üçüncü kata kadar ulaştığı bildirildi. Yangında herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmazken, büyük hasar meydana geldiği belirtildi. Açıklamada, “Özellikle yangın söndürülmesi esnasında kullanılan tonlarca su nedeniyle binanın yanmayan büyük bölümünde buna bağlı hasarlar meydana geldiği gözlemlenmiştir.” bilgisi verildi.
 

DİNİ GERÇEK HABER

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 11:54
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER