PİYANGO VE ŞANS OYUNLARI HARAMDIR !!

Açıklamalarda bulunan ilahiyatçı-yazarlar, “Devletin değil, Allah’ın dediği geçerlidir. Dinimizin haram saydığı fiilin yine dini ve Kur’ani bir kavram olan ‘milli’ kelimesi ile ifade edilmesi de ayrı garabettir” dediler.

PİYANGO VE ŞANS OYUNLARI HARAMDIR !!

Kur’an-ı Kerim’de açıkça yasaklanan kumar, ‘Milli Piyango’ adı altında ülkemizde icra ediliyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan ilahiyatçılar ve yazarlar, “Devletin bir haramı yaygın bir şekilde işlemesi onu Kur’an ve Sünnetin ona yüklediği haramlık hükmünün önüne geçirmez. Devletin değil, Allah’ın dediği geçerlidir. Öte yandan; dinimizin haram saydığı bir fiilin yine dini ve Kur’ani bir kavram olan “milli” kelimesi ile ifade edilmesi de ayrı bir garabettir. Bu günahtır, vebaldir ve en hafif tabiriyle milli değerlerimize hakarettir” diye konuştular.

İslam, kumarı haram kılmıştır” ifadelerini kullanan Din-Bir-Der Genel Başkanı Muhittin Yıldırım, “Taraflardan birisinin kazanıp diğerinin kaybetmesi esasına dayalı bütün şans oyunlarını da kumar kapsamında değerlendirmiştir. Buna göre şans faktörüne dayalı olan piyango, loto, toto, iddia, müşterek bahis, ganyan gibi oyunlar da kumardır ve haramdır.

Bu tür oyunların bizzat devlet tarafından yapılıyor olması ve bunlardan elde edilen gelirden bazı kuruluşların ve hayır kurumlarının yararlanması da bunları meşru veya helal hale getirmez, haramlık hükmünü değiştirmez.

Devletin bir haramı yaygın bir şekilde işlemesi onu Kur’an ve Sünnetin ona yüklediği haramlık hükmünün önüne geçirmez. Devletin değil, Allah’ın dediği geçerlidir. Devlet piyango ve oynattığı diğer oyunlar ile umut tacirliği yapmakta ve Müslüman halkını kötülüklerin kaynağı kumara alıştırmaktadır. Bu asla caiz değildir” dedi.

Milli kavramının kullanılmasının yanlış olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Öte yandan; dinimizin haram saydığı bir fiilin yine dini ve Kur’ani bir kavram olan ‘milli’ kelimesi ile ifade edilmesi de ayrı bir garabettir. Bu günahtır, vebaldir ve en hafif tabiriyle milli değerlerimize hakarettir. ‘Millet’ kelimesi Kur’an’da ‘İslam’, ‘İslam’a ve şeriata ait olan’, ‘milli’ kelimesi de ‘dini’ anlamlarında kullanılmaktadır.

Dolayısıyla milyonlarca insanın parasının ve umudunun sömürüldüğü ve dinen haram sayılan bir faaliyetin ‘milli’ olarak adlandırılması inancımıza ve değerlerimize aykırıdır; bir aldatmacadan ibarettir. Milletimizin ahlaki davranışlarını çürütmekte olduğundan derhal bundan vazgeçilmelidir” şeklinde konuştu.

Araştırmacı-yazar İsmail Nacar ise, “İslam açısından haram olan işlemlerin devlet eliyle yapılması son derece tehlikelidir. Bugünkü hükümetten bizim beklentimiz, kamuoyunun beklentisi bu işe devlet eliyle müsade edilmemesidir. Bu durum son derece yakışıksız.

Bütün ümmet coğrafyası kalbinde bizden büyük beklentiler ile dua ederken, böyle bir olayın devlet eliyle yapılması ve teşvik edilmesi bizi üzüyor. Buna fırsat verilmemelidir. Kumar gibi işlere zemin hazırlamak devlet açısından tehlike arz eder. '' ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2019, 14:14
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER