Diyanet İşleri Başkanlığının Bu Konudaki Fetvası ...!

Kuran-ı Kerimin para karşılığında okunması ve okunan Kuran karşılığında ücret verilmesi dinen caiz mi? İşte cevabı...

dinigercekhaber.com
Diyanet İşleri Başkanlığının Bu Konudaki Fetvası ...!

Kur’an-ı Kerim okumak bir ibadettir. İbadet, dünyevi bir menfaat için değil, sadece Allah rızası için yapılır. Bu sebeple, Kur’an-ı Kerim’in para karşılığında okunması ve okunan Kur’an karşılığında para verilmesi dinen caiz değildir. Böyle bir okumadan dolayı sevap da yoktur (Mevsıli, el-İhtiyar, II, 142, İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, IX, 76-77).

Bu sebeple bir kimsenin geçmişlerinin ruhuna bağışlamak üzere ücretle Kur’an-ı Kerim okutması, hatim indirtmesi yerine, bizzat kendisinin bildiği sureleri okuması doğru olur.

banner178
Ancak pazarlık yapılmadan ve paradan söz edilmeden, Allah rızası için Kur’an okumuş veya hatim indirmiş olan bir kimseye hediye olarak münasip bir teberruda bulunmakta dinen sakınca yoktur. Ancak bir yörede okunan Kur’an-ı Kerim için para verilmesi örf haline gelmiş ve her iki taraf da bu durumu biliyorsa, verilen para hediye değil ücrettir. Bu nedenle bu parayı almak helal olmaz.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞIDA BU KONUDA FETVA VERMİŞTİR

DİNİ GERÇEK HABER

banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Durmuş
Mustafa Durmuş - 1 yıl Önce

B kur'an okuma karşılığı para alinma meselesinde,pazarlık yapılmaması ve bir parada anlaşmadan,sonradan gönlünden kopup verilen parada sıkıntı yok olabilir,caizde olabilir.Bu fetva hüküm yönunden dogrudur.Diyanet'e düşen bu kapıyı sağlam bir şekilde kapatması.Para alma meselesini kati bir şekilde yasaklamalı.Adam para istemiyor,pazarlık yapmıyor,sonunda rutin'e girdiginden okuyana para veriliyor ve oda itirazsız alıyor.Hocalarimızın bahşiş almaya ihtiyacı yok bu onlarin saygınlıģını zedeliyor.Itibar edilme,kanaat önderi olma,hatırı sayılır ,sözü dinlenir olma durumlarinı engelliyor.Hocalarımızın itibarını ayakta tutalım.Hocalar bu gün bahşiş-hediye alacak kadar düşkün degil,verecek kadarda elhamdülillah gelirleri iyi.Tabi dünyalık için beklentileri büyük değilse,o zama devlet hazineleride yetmez.

SIRADAKİ HABER