Chatwatch Adlı Casus Uygulama WhatsApp Kullanımınızı Takip Edebiliyor

WhatsApp'ta arkadaşlarınıza ve ailenize mesaj gönderirken güveniyor olabilirsiniz.

dinigercekhaber.com
Chatwatch Adlı Casus Uygulama WhatsApp Kullanımınızı Takip Edebiliyor

WhatsApp'ta arkadaşlarınıza ve ailenize mesaj gönderirken güveniyor olabilirsiniz.

Çünkü servis, metinlerinizi okumadığı ve bu bilgileri başkalarıyla paylaşmadığı hakkında birçok kez açıklama yaptı. Ancak WhatsApp'ta arkadaşlarınız yeni bir uygulama ile sizi izliyor olabilir. Arkadaşlarınız Chatwatch adlı uygulamayla konuştuğunuz kişilerin tüm WhatsApp etkinliklerini takip edebilir. Bunu siz de yapabilirsiniz. Uygulama, App Store'da ortaya çıkmasından kısa sonra Apple tarafından yasaklandı.

1-


WhatsApp sürekli platforma entegre ettiği yeni özellikler gündeme geliyor.


2-


Bu sefer kullanıcıların, arkadaşlarının uygulamayı ne sıklıkta kontrol ettiklerini ve her gün yatağa ne zaman gittiklerini dahi gösteren yeni bir iOS uygulaması Chatwatch ortaya çıktı.
3-


Uygulama bunun için WhatsApp'ın halka açık çevrimiçi / çevrimdışı durum özelliğini kullanıyor.


4-

Chatwatch, kullanıcıların belirlediği iki kişinin WhatsApp etkinliklerini sürekli olarak takip ediyor.


5-

Uygulama, belirlenen kişilerin ne sıklıkla WhatsApp kullandığını rapor edebilmesinin yanında uyku vakitlerini dahi tahmin edebiliyor. 
6-


Belirlenen iki kişinin etkinliklerini analiz eden uygulama, bu kişilerin birbirleri ile sohbet edip etmedikleri konusunda da tahminlerde bulunuyor.

7-


Evet, kimseye bu tür bir koz vermeye gerek yok. 
8-


Hatta uygulama seçtiğiniz iki arkadaşınızın gün boyunca birbiriyle sohbet edip etmediği hakkında tahmini veri bile ortaya çıkartabiliyor. 
9-


Şirket, bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey olmadığını söylüyor.

10-

banner178

Hesap ayarlarınızda 'Son görülme' özelliğini devre dışı bırakmış olsanız bile, yine de WhatsApp etkinliğinizi anlayabileceksiniz. 
11-


Uygulama sonuçları ortaya koymak için 24 saatlik süreye ihtiyaç duyuyor.
12-


Analistler bahsi geçen uygulamanın doğru olduğunu söyulüyor. Konuşma başlatıldıktan sonra karşı tarafı anlık takip edebilirsiniz.

13-


Chatwatch sisteminin, kullanıcıların kontrol edilmesi ve analizler için verilerin toplanması sürecini otomatikleştirmesi de mümkün.

14-

Chatwatch, şimdilik sadece iOS platformunda bulunuyor. Uygulamanın ücreti ise 2 dolar. Kıskanç bir sevgiliniz varsa bu parayı verip, bütün etkinliklerinizi takip edebilir. 
15-


Uygulamanın Android platformuna da geleceği söyleniyordu.

Apple, bu casus uygulamasını uygulama mağazasından kısa süre önce kaldırdı. 24 saat içerisinde detaylı rapor sunan uygulamanın geliştiricisi ise uygulamalarının mağazadan neden kaldırıldığını bilmediklerini söylerken, web sürümünü yayınlayacaklarını açıkladı.

16-


WhatsApp'ın ödeme sisteminde güncelleme yapıldığı öğrenildi. Yapılan yeni güncellemeyle QR kod ile ödeme sistemi getirildi.
17-


QR koduyla ödeme özelliği şu anda androidlerin test sunucularında bulunuyor.
18-


Bu özelliği aktive etmek için uygulamada bulunan üç noktaya tıklamak gerekiyor.

19-


Ardından ödemeler seçeneğine giriş yaptıktan sonra ortaya UPI ID ve UPI ID ve QR kod seçenekleri çıkıyor. Bu seçeneklerden QR kod ödeme seçeneği seçiliyor.
20-


Sonrasında Whatsapp kod tarama sayfasına yönlendiriyor.
21-


Tarama sayfasına girilmesinin ardından UPI ID ile doğrulaması tarafından takip edilen tutarı girilerek ödeme yapılabiliyor.

22-


Kendi QR kodumuzu ise ödemeler kısmında görebiliyoruz.

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER